Přeskočit na hlavní obsah

České školství?!?

Mám obě děti ve školce, každé v jiné. Nevím, jestli je to náhoda, ale obě děti mají naprosto vynikající podmínky - skvělé paní učitelky, úžasné interní i externí zázemí, velmi dobře připravený a realizovaný program. Obě děti se do školky těší, leckdy ráno stojí nedočkavostí u dveří, aby si tam mohly už hrát. Zajímavý je však názor jiných rodičů. Někdy se ptám, jindy mi to řeknou sami. Většinou ti, kteří jsou naprosto nespokojeni, udávají pro mě nesmyslné argumenty (učitelka je moc přísná, školka klade důraz na dodržování pravidel a tak nás šikanuje...). Jako učitel na gymplu i jako rodič jsem došel ke stejnému přesvědčení, že většinou sami nespokojení lidé jsou nespokojeni i se vzdělávacím systémem, i když tento systém vlastně vůbec neznají. Jejich názory se opírají o mediální klišé. Sám nabízím možnost, ať se na mé hodiny přijdou rodiče podívat. Rád pak s nimi budu diskutovat, co dělám dobře a co špatně. Hlavní učitelky, které se starají a vzdělávají mé děti, jsou mi vzorem, inspirací a příkladem. I podle nich měním výuku s mými studenty, diskutuji s nimi jejich zkušenosti a různé tipy. Nepochybuji o tom, že vzdělávání na našem gymnáziu je na vysoké úrovni. Spíš se dozvídám a příjemně mě to překvapuje, že i školky a školy, které navštěvují mé děti a z kterých přicházejí mí žáci, učí výborným, moderním a nadstandardním způsobem, individuálně se věnují svým žákům, mají své děti rády...Jen by bylo dobré, kdyby, jak veřejnost, tak i média, se víc zabývala tím, jak vlastně ta ČESKÁ ŠKOLA dnes opravdu vypadá. Jaká je vlastně realita. A neřešila pouze pocity, dojmy a zážitky z vlastního "školního" dětství.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jsem učitel, prosím (ne)přidejte mi!!!

Učitelé a různá uskupení podporující učitele bijí na poplach: přidejte učitelům, priorita je víc peněz pro učitele! Rád bych tady, před Vánoci, něco málo k tomu napsal.

Já i moje žena, oba jsme učitelé. Můj první plat (2003) byl 9 200 Kč na ruku. Tehdy jsem ještě učil v Ostravě. Bydleli jsme u babičky, peníze jsme ještě moc neřešili. Pak jsme se přestěhovali do Prahy. Plat se nám malinko zvýšil. Peníze jsme začali řešit v okamžiku, kdy se nám narodili děti. Naše pražské výdaje byly větší než příjmy. Žena změnila práci a šla do soukromého sektoru. Měli jsme malé děti, řešili jsme v Praze drahé bydlení. Nic moc jsme si nemohli dovolit. Pomáhali nám všichni okolo. Žena se vrátila do školství, protože ji to nebavilo v soukromém sektoru.
Dnes oba pracujeme ve školství, platíme dluhy, nejsme milionáři. Přesto ten pocit stresu, který jsem kdysi zažíval, že jako učitel jsem finanční socka, je už dávno pryč. Přizpůsobili jsme se. Žijeme na co máme. V létě nejezdíme do hotelu, ale pod stan. Nej…

Školní projekt VIRTUÁLNÍ FIRMA

Jako VIRTUÁLNÍ FIRMU jsme si vybrali pivovar - vařili jsme pivo. Protože jsme Gymnázium Arabská a sídlíme na ulici Arabská č.14, snažili jsme se vyrobit polotmavého Araba se stupňovitostí 14! Pivo se jmenuje KANTOR. Myslím, že se to povedlo :-)


Proč tento blog?

Říkám si, když může mít svůj blog kdejaká pubertální šestnáctka,
proč bych nemohl mít svůj elektronický zápisník já, muž na prahu čtyřicítky, táta dvou malých dětí, učitel na gymplu?!? Stejně, jako ta šestnáctka, mám i já SVŮJ SVĚT! Pestrobarevný život plný zajímavých událostí, nečekaných zvratů, akčních scén, romantických příběhů i splněných snů:-) A protože jsem učitel, rád se nechávám inspirovat svými studenty; zajímá mě, co čtou, jakou hudbu poslouchají, či na čem právě ulítají. I mě zajímá nejnovější typ iPhone, tablet Nexus 7 či nějaké fakt cool chytré hodinky. i Já používám WhatsApp, Kindle, či kompaktní fotoaparát Canon.
Do práce jezdím na kole, sdílím názory na Zemana na FB, lyžuju zásadně s helmou. A je toho mnohem víc!!! Těším se, že si o tom popovídáme:-)